چرا باتری ساعت دیواری زود تمام می شود؟ یکی از سوالات رایج خریداران ساعت دیواری، بعد از خرید اینترنتی ساعت دیواری از زندگی رویایی می باشد که آن را با کارشناسان و مشاوران ما مطرح می کنند. این موضوع باعث شد تا ما در یک مقاله جامع به این سوال پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

امروزه نسبت به گذشته ساعت هایی دیواری از کارایی بالا و نگهداری آسان تری برخوردار هستند  و می توانند با یک باتری  قلمی برای حفظ زمان در طول روز تا چندین ماه  کار کنند. نگهداری از این ساعت ها آنقدر آسان است که فقط در زمان متوقف شدن ساعت، نیاز به تعویض باتری آن خواهد بود.

اگر ساعت دیواری جدیدی که از زندگی رویایی خریداری کرده اید، باتری آن زود تمام می شود و یا با تعویض باتری جدید، همچنان مشکل وجود دارد. باید مطمئن شوید که عقربه ها با قسمت دیگری از ساعت ضربه نمی زنند، فراتر از آن؛ تعویض موتور ساعت دیواری یک راه ارزانتر و سریعتر که می تواند موجب کاهش مصرف باتری و بهبود عملکرد ساعت دیواری شود.

تعویض باتری ساعت دیواری

از باتری بهتری استفاده کنید. تعویض باتری قدیمی با باتری جدید امکان این را دارد که مشکل از باتری باشد، زیرا امروزه انواع باتری با برند و قیمت های مختلف در بازار وجود دارد که خرید یک باتری با کیفیت و سالم این مشکل را تا حدودی حل می کند. استفاده از باتری های ارزان قیمت؛ ارزش چندانی ندارند و نمی توانند جریان کافی را برای عملکرد ساعت دیواری تأمین نمی کنند، بسیاری از دستگاه ها مانند ریموت تلویزیون دارای قدرت بسیار پایینی هستند که اغلب میزان نا مرغوبیت باتری را پنهان می کنند و مقدار محدودی انرژی در باتری ها ذخیره می شوند.

 

نکته: اگر باتری خریداری شده در تمام ساعت دیواری های موجود در منزل از یک برند و یکسان هستند، بدیهی است ساعتی که باتری را سریع تر تخلیه می کند؛ انرژی بیشتری از باتری مصرف می کند، اگر همه ساعت های شما نیز یکسان باشند، ممکن است موتور ساعت دچار مشکل شده باشد و باید به یک تعمیرکار ساعت نشان دهید.

آیا باتری تاریخ انقضاء دارد؟ در جواب باید گفت بله؛ هر چیزی که تولید می شود یک روزی پایان میابد و از هیچ مسئله ای مستثنی نیست. و هر شرکتی بر اساس تکنولوژی خود یک تاریخ انقضای برای باتری های تولید شده خود در نظر می گیرد.

تمیز کردن محل باتری با گوش پاک کن

بعد از خارج کردن باتری قدیمی و قبل از گذاشتن باتری جدید حتماً محل قرار گیری باتری در ساعت دیواری را با یک گوش پاک کن آغشته به محلول تمیز کننده تمیز کنید (قطب منفی و مثبت باتری). اگر متوجه شدید قسمت های اتصال باتری، رسوب گرفته اند، دیگر از آن باتری با برند قبلی را استفاده نکنید و حتی الامکان از یک برند معتبر و با کیفیت استفاده کنید.

با یک پارچه کاغذی محل قرار گیری باتری را خشک کنید

محل قرار گیری باتری ساعت دیواری به هیچ عنوان نباید مرطوب باشد، با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی، آن محل را به آرامی تمیز کنید. زیرا  مهم است، محل قرار گیری باتری ساعت دیواری خشک باشد. اگر پارچه و حوله کاغذی دم دست ندارید، بگذاری در هوای آزاد خشک شود.

باتری جدید را در محل قرار بدهید

باتری جدیدی که برای ساعت دیواری خود خریداری کرده اید، طبق دستورالعمل که روی پشت ساعت دواری احیاناٌ نصب شده است قرار بدهید. هر ساعت دیواری نسبت به نوع کارکرد آن، نیاز به یک باتری یا چند باتری دارد. اطمینان حاصل کنید که انتهای مثبت و منفی باتری به درستی به بدنه اتصال محل قرار گیری آن متصل شده باشد. گاهاً دیده شده که محل قرار گیری باتری ها؛ اتصال درست برقرار نکرده اند یا اتصال ناقص دارند. حتماً در زمان تعویض باتری، محل را به درستی چک کنید.

کاهش اصطکاک دو عقربه ساعت دیواری با یکدیگر

بعد از تعویض باتری با دقت و بدون دست زدن به عقربه های ساعت آن ها را برسی کنید، با گذشت زمان تیک تاک ساعت را نگاه کنید و ببینید آیا عقربه های ساعت نیاز به تنظیم دارد یا خیر؟ اگر متوجه شدید عقربه ها نیاز به تنظیم دارند، به هیچ عنوان به آن ها دست نزنید اگر نمی دانید چگونه تنظیم می شود. همانطور که می دانید عقربه های ساعت در صورت چرخش به یکدیگر وابسته هستند و یک خطای کوچک، زمان به درستی نمایش داده نخواهد شد.

تنظیم عقربه ساعت دیواری

برای تنظیم عقربه ساعت دیواری محافظ شیشه ای روی ساعت پس برسی از ساعت دیواری به آرامی جدا کنید تا هرگونه تنظیم مورد نیاز بر روی عقربه های ساعت انجام شود. اگر ساعت دیواری شما بدون صفحه محافظ می باشد، انجام و خواندن این مرحله ضروری نیست.

 

 

برای خرید ساعت دیواری کلیک کنید

 

رفع اصطکاک دو عقربه ساعت دیواری با یکدیگر

پس از جدا کردن صفحه محافظ عقربه های ساعت؛ مطمئن شوید که عقربه ها هیچ برخوردی یا اصطکاک با یکدیگر نداشته باشند. اگر متوجه شدید یک عقربه به یک عقربه دیگر با هم اصطکاک ایجاد می کنند، عقربه کوچک را آهسته؛ آنقدر به سمت پایین فشار یا خم کنید که اصطکاک به وجود آمده از بین برود.

برسی موتور ساعت دیواری

برای برسی موتور ساعت دیواری، شما می بایست صفحه نمایش فلزی ساعت دیواری را  به آرامی ار روی پلن یا قاب آن ساعت جدا کنید. اگر ساعت شما فاقد صفحه یا ساعت بدون عدد است، خواندن این مرحله ضرورت ندارد.

جدا کردن عقربه ثانیه شمار ساعت دیواری

در این مرحله شما باید به آرامی عقربه های ساعت دیواری را از هم جدا کنید و سعی کنید میزان فشاری را که برای جدا کردن عقربه ها وارد می کنید باعث خم شدن آن نشود. عقربه ساعت های دیواری بسیار سبک ون هستند و با کمی فشار بیشتر امکان خم شدن آن ها وجود دارد.

جدا کردن عقربه نشان دهنده دقیقه

بعد از جدا کردن عقربه ثانیه شما، در این مرحله باید عقربه دقیق شمار را مانند مرحله قبل از محل خود جدا کنید. همچنین باید مراقب باشید تا به عقربه آسیب وارد یا خم نشود.

عقربه ساعت را جدا کنید

آخرین عقربه ای که باید بردارید، عقربه ساعت است، در این مرحله هم مانند مرحله قبل مراقب باشید که وقتی عقربه را بر می دارید، آسیبی به آن وارد نشود.

جدا کردن موتور ساعت دیواری

پس از جدا کردن عقربه های ساعت، حالا نوبت  جدا کردن جعبه موتور ساعت دیواری می باشد که در پشت ساعت دیواری تعبیه شده است، هنگام جدا کردن، سعی کنید آن را به آرامی جدا کنید، تا به موتور ساعت دیواری آسیبی وارد نشود.

موتور ساعت دیواری جدید را جایگزین کنید

موتور ساعت دیواری جدید را که از فروشگاه معتبر یا از سرویس کاران معتبر خریداری کرده اید باید جایگزین موتور قبلی کنید. حتماً قبل از خرید؛ مشخصات موتور ساعت دیواری را به مراکز معتبر نشان دهید و یک موتور خوب و با کیفیت تهیه کنید.

عقربه های ساعت، دقیقه و ثانیه را جایگذاری کنید

پس از نصب و جایگذاری موتور ساعت دیواری نوبت به  صفحه نشان دهنده اعداد بعد عقربه ساعت و دقیقه را جایگذاری کنید. هنگام چرخاندن عقربه های مراقب باشید به آن فشار نیاید.