اگر وارد خانه‌ای شوید که هیچ تزیینی روی دیوارها و سقف آن انجام نشده باشد ممکن است آن را خانه‌ای بی‌ روح و زشت قلمداد کنید. تزیینات دیوارها و سقف در زیبا و پویا به نظر رسیدن خانه نقش به سزایی دارند. پیتینه کاری روی سقف شامل تکنیک‌های مختلفی است که در ادامه به طور مختصر به هر کدام می‌پردازیم.

پتینه کاری سقف با استفاده از رنگ

در این تکنیک ابتدا زیرسازی دیوارها و سقف مانند بتونه کاری و سمباده زدن انجام می‌شود و سپس رنگ‌کاری به وسیله قلم مو، غلطک یا پمپ با رنگ دلخواه انجام می‌شود، در این بخش لازم به یادآوری است که رنگ‌کاری سقف با قلم مو و غلطک کاری بسیار دشوار است و استفاده از پمپ به نظر روشی راحت‌تر و سریع‌تر است.

پس از رنگ‌کاری و خشک شدن آن، پتینه کاری را می‌توان آغاز کرد. در تکنیک پتینه کاری با استفاده از رنگ، پتینه کار با کمک از یک پارچه یا اسفنج به ایجاد یک طرح روی سطح رنگ کاری شده می‌پردازد. این تکنیک برای سقف بسیار مورد پسند است و بسیاری از کارفرمایان از این طرح استقبال کرده‌اند.

تکنیک پتینه کاری رنگ کنده شده

در این تکنیک مانند روش قبل کار زیرسازی دیوار و سقف از جمله بتونه کاری و سمباده زنی اجرا می‌شود و سپس رنگ‌کاری انجام می‌شود. در این تکنیک خلاف تکنیک قبلی به رنگ اجازه خشک شدن داده نمی‌شود و پس از رنگ کاری با استفاده از یک دستمال، ضرباتی به سطح رنگ شده زده می‌شود که باعث کنده شدن رنگ می‌شود و در نهایت ظاهری کهنه و قدیمی به سقف یا دیوار می‌دهد.

تکنیک ورق طلا یا ورق نقره

این تکنیک پتینه کاری بیشتر بر روی ظروف انجام می‌شود و به تازگی نیز بر روی گچبری‌های دیوارها و سقف نیز اجرا می‌شود که ظاهری زیبا و شکیل دارد. در این تکنیک روی سطح کار که شامل گچبری سقف، کناف سقف، چوب و … است. یک لایه چسب پتینه با استفاده از قلم مو اجرا می‌شود و با دست به چسباندن ورق‌های طلا یا نقره اقدام می‌شود سپس با استفاده از یک قلم موی خشک اضافات کار تمیز می‌شود.

جهت بازدید از فروشگاه زیر، روی عکس کلیک کنید.

این تکنیک پتینه کاری برای سقف بسیار کاربردی و زیبا است و با نورپردازی مخفی و لوسترهای کلاسیک بسیار هماهنگی دارد. تکنکی ورق طلا و نقره همانطور که گفته شد بر روی گچ، چوب، فلز و به تازگی فوم نیز اجرا می‌شود. گچبری‌های سقف و دیوار امروزه از فوم‌های سبک ساخته می‌شوند تا وزن زیادی را به سقف وارد نکنند که تنوع زیادی هم دارند. در ثانی مشکلاتی مانند شکستن، سقوط یا ترک خوردن را نیز ندارند.

تکنیک نقاشی کلاسیک روی سقف

یکی از تکنیک‌های گران قیمت و زیبای پتینه کاری روی سقف را می‌توان تکنیک نقاشی روی سقف دانست. قیمت بالای این تکنیک به دلیل هنر نقاشی به کار رفته در آن است که معمولا درجا اجرا می‌شود. البته لازم به ذکر است که اکثر پتینه کاری با تکینک نقاشی کلاسیک به صورت برچسب‌هایی است که با استفاده از چسب به سطح کار چسبانده می‌شود و سپس با استفاده از دیگر تکنیک‌ها ظاهری کهنه به آن داده می‌شود. در هر صورت این تکنیک به صورت نقاشی خدایان رومی، گل و بته یا بته جقه روی سقف و دیوار اجرا می‌شود.

چه تکنیک پتینه کاری برای چه سقف‌هایی مناسب است؟

به طور کلی برای سقف‌های کوتاه و سقف اتاق خواب‌ها بهتر است از تکنیک پتینه کاری با استفاده از رنگ بهره‌گیری شود و برای سقف‌های بلند تکنیک پتینه کاری ورق طلا و نقره روی گچبری و نقاشی روی سقف با طرح‌هایی مانند گل و مرغ یا فرشته مناسب است. البته لازم به یادآوری است که پتینه کاری از آنجایی که جزء سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک به حساب می‌آید برای خانه‌های با متراژ بالا مناسب است.

و در آخر

پتینه کاری هنر کهنه کاری و ایجاد حس نوستالژیک و کلاسیک در اشیا و مکان‌ها است که شامل تکنیک‌های مختلفی است. از پر کاربردترین تکنیک‌های پتینه کاری می‌توان از پتینه کاری ورق طلا و نقره نام برد که در ایران طرفداران زیادی دارد و می‌توان آن را بر روی سطوح فلزی، چوبی، گچی و … اجرا کرد.