آجرهای قزاقی به صورت دستی تولید میگردد . در ایران باستان استفاده از خشت های دست ساز برای ساختمان سازی مرسوم بوده است.این خشت ها در برابر نورمستقیم آفتاب خشک میگردیده و با پیشرفت علم ، این آجرهای خشتی پخته می شده تا در برابر عوامل محیطی مستحکم تر شده و بتواند فشار بیشتری را تحمل نماید. بناهایی که در ایران موجود می باشد دارای قدمت بیش از هزار ساله است و در آن ها از آجرهای قزاقی دست ساز و آجرهای سنتی  استفاده  میشده،آجر های قزاقی از لحاظ استحکام بسیار بالا میباشند.

رايج ترين آجر دستي سنتي آجر قزاقي است كه بصورت توپر و به شكل مكعب مستعطيل توليد مي شود معمول ترين اندازه آجر قزاقي ۵/۵*۲۰ و در ضخامتهاي ۱۰ و ۵/۵ و ۳/۵ سانتيمتر و نوع ديگر آن آجر ختايي مربعي شكل ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتيمتر مي باشد.

تاریخچه آجر قزاقی

آجر قزاقی از قدیمی ترین آجرهای سنتی ایران می باشد.در زمان ورود قزاق ها ، قزاق ها سربازخانه شان را با نوعی آجربا ابعاد ۵*۱۰*۲۰ میساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی معروف شد و با توجه به قدمت این نوع آجرها، جز آجر های سنتی دسته بندی میشوند.

از ویژگی های آجرهای قزاقی بازار معمار ، نزدن شوره ، نداشتن آلونک ، رنگ ثابت و مقاومت در برابر یخبندان و آب می باشد.

براي مشاهده محصول زير روي عكس كليك كنيد.

از این آجرها برای نما جدید و همچنین مرمت و بازسازی نماهای سنتی قدیمی به کار می رود.درروایتی دیگر تاریخچه این آجرها به دوره ساسانیان باز میگردد که از آن ها در بنا های عظیمی مانند : طاق کسری ، پلهای دختر ، گنبد کاووس ، مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده شده است. این آجرهای به صورت طرح دار و گرد و رنگ های زرد و گلبهی و ابلق و پوسته پیازی و قرمز تولید میگردد.

چرا آجر قزاقی؟

حس قدیمی ، حس سنتی و حس آرامش، زیبایی ساختمان های قدیمی و هزاران دلیل باعث شده که با توجه به گسترش روزافزون  آجر نما و مدرن ، هنوز آجرهای قزاقی جایگاههای خود را حفظ و خواهان زیادی داشته باشند.

تنوع آجر قزاقی چگونه است؟

در گذشته شاید ابعاد اجر قزاقی محدوده و در حد کف فرش با ضخامت های محدوده بوده است ، ولی هم اکنون هم از لحاظ ابعاد و رنگ و تنوع طرح ، متنوع می باشد.آجر قزاقی کف فرش، آجر قزاقی کامل ، آجر قزاقی آل ، آجر قزاقی طرح دار، آجر قزاقی دور ستون ،آجر قزاقی پلاک، در رنگ های قرمز، اخرایی ، زرد و گلبهی نمونه های از این تنوع می باشند.البته از گذشته تا کنون آجر قزاقی بیشتر با رنگ زرد شناسایی می شود. هم مشتریان در کنار تنوع رنگی آجر قزاقی ، هم چنان خاستار رنگ زرد این آجر می باشند و شاید میشود گفت آجر قزاقی را با رنگ زرد این آجر می شناسند.

همچنين بخوانيد

آجر در دكوراسيون داخلي