سقف کاذب رابیتس

یکی از رایج ترین انواع سقف کاذب بی شک، رابیتس می باشد. رابیتس نوعی ورق از جنس گالوانیزه است که مشبک می باشد. به وسیله ی سیم آرماتور بندی به شبکه فرعی وصل می شود. رابیتس در دو مدل مسطح و برجسته ساخته می شود که نوع مسطح آن برای دهانه های کوچک و نوع برجسته ی آن برای دهانه های بزرگ و مورد استفاده قرار می گیرد.

سازه های رابیتس از نبشی، میلگرد، و لایه رویه که همان ورق مشبک گالوانیزه است تشکیل می شود. از مزایای این نوع سقف کاذب می توان به دسترسی راحت به مصالح، طرح پذیری متنوع و سرعت اجرای بالای آن اشاره کرد. اما از معایب آن می توان وزن زیاد، مصرف زیاد گچ، سرعت اجرای کار پایین و محدودیت آب و هوایی هنگام گچ کاری را بیان کرد.

سقف کاذب کناف

سقف کناف اکثراً در ساختمان های امروزی به صورت پنل های گچی مسطح به سقف اصلی نصب می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. سقف کناف در دو نوع سقف کاذب کناف مشبک و سقف کناف یکپارچه مورد استفاده قرار می گیرد. سقف کناف یکپارچه از زیر سازی فولادی سبک وزن تولید شده تا پنل های گچی روکش دار بر روی آن نصب شود.

اما سقف کاذب مشبک از تایل سقفی و سازه سپری شبکه وار تشکیل شده است و توسط آویز به سقف اصلی متصل می شود و بسیار سبک است. از دیگر مزایای این سقف به این مورد اشاره کرد که نیازی به رنگ آمیزی ندارد و خدمات پس از نصب مثل تعمیر و نگه داری آن آسان است. این نوع سقف در دو نوع دکوراتیو و ساده ساخته می شود.

 سقف کاذب از جنس آلومینیوم با ترکیب پانل گچی

این سقف از ترکیب تکه های از قبل آماده شده ی گچی با آلومینیوم ساخته شده است. از مزایای این سقف می توان به ایجاد طرح های مختلف و تعویض قطعات از پیش ساخته ی گچی اشاره کرد. شما می توانید آن را با پرداخت هزینه ای کم رنگ آمیزی کنید. این سقف در برابر حریق از مقاومت بالایی برخوردار است و با محیط زیست سازگاری دارد. همچنین در برابر زلزله بسیار مقاوم است. اجرای آن به آسانی و با سرعت انجام پذیر است.

سقف کاذب گچی یکی از متداول ترین و پر فروش ترین انواع سقف های کاذب می باشد. این سقف علاوه بر مزیت های محافظتی که برای سقف اصلی دارد فضای خیره کننده و جلوه ی اساسی را به محیط می بخشد و باعث لذت بخش شدن محیط می شود.

سقف کاذب گریلیوم

این مدل سقف از انواع سقف تزئینی محسوب می شود و از آلومینیوم یا آلیاژ های آلومینیوم ساخته شده است که بعد از نصب به صورت حفره های مربعی شکل که در کنار یکدیگر دیده می شوند و به سقف باز مشهور هستند.

سقف های کاذب گریلیوم را علاوه بر اینکه می توانید به تنهایی نصب کنید، می توان آن را با ترکیب دیگر سقف ها مورد استفاده قرار داد. از آنجایی که هیچ چیز جز چراغ از آن دیده نمی شود، می توان در پشت آن کانال یا دریچه نصب کنید. برای نصب این نوع سقف لازم نیست کار خاصی انجام دهید و با استفاده از آویز و توسط زنجیر یا سیم مفتول انجام می شود.

روي عكس زير كليك كنيد و از گالري زاهد ديدن فرماييد.

سقف کاذب چوبی

این سقف تشکیل شده از یک بخش اصلی که از چهار تراش یا فولاد است و قسمت فرعی که از چوب می باشد. نحوه نصب این مدل سقف این گونه است که اول کلاف کشی و تراز سقف با چهار تراش چوبی متناسب دور تا دور و سپس لمبه کوبی انجام می شود. سقف کاذب چوبی به طرز شگرفی حسی گرم و دلپذیر انتقال می دهد و تاثیر به سزایی در زیباسازی دکوراسیون داخلی دارد.

سقف کاذب ترکیبی

همانطور که از نام آن پیداست از ترکیب چند شکل هندسی تشکیل می شود. باید دقت شود طرح های انتخابی مناسب با سازه های سقف باشد. برای اجرای سقف کاذب ترکیبی باید قبل از نصب، زیر سازی مناسب بدون آهن کشی و یا با آهن کشی انجام شود.

سقف کاذب آلومینیومی

با پیچ نمودن تایل آلمینیومی به سپری انجام می شود و نیازی به بتونه کاری ندارد. این سقف را می توان تعمیر کرد و یا حتی به آسانی به پشت آن دسترسی یافت.

اگر هدفتان از نصب سقف کاذب آلمینیومی فقط از جنبه ی زیبابی باشد می توانید از تایل رنگی ساده استفاده کنید. اگر از این مدل سقف برای عایق آکوستیک استفاده می کنید باید دقت داشته باشید که تایل پانج دار مناسب است. اگر احتمال می دهید امکان رطوبت در پشت سقف است از تایل های آلمینیومی روکش شده با پی وی سی و یا پشت فویل دار استفاده کنید.

سقف کاذب آلومینیومی دامپا یا سقف نواری جزء معدود سقف هایی هستند که با شکل دادن به پنل های آلمینیومی ایجاد می شود. نصب آن به سهولت و با سرعت میسر است و پانل های آن را می توانید از سمت پایین سقف جا بزنید و یا حتی آنها را جدا کنید. از مزایای این نوع پانل ها می توان به غیر قابل اشتعال بودن آنها و رنگ ثابت آنها اشاره نمود. همچنین قابل شستشو هستند و دارای عمر مفید بالایی هستند.

انتخاب نوع سقف بستگی به جایی دارد که می خواهید از آن استفاده کنید. برای اماکنی که احتیاجی به عایق صوتی ندارند از نوع ساده و از سقف کاذب آلمینیومی سوراخ دار برای محل هایی که باید آکوستیک شوند استفاده می شود.

سقف کاذب آکوستیک

در مکان هایی که میزان سر و صدا در انها بالا است مانند سالن کنفرانس ها و سینماها از نوعی سقف کاذب استفاده می شود به نام آکوستیک که از موادی مانند پلاک های چوبی و گچی ، ورقه های مقوایی فشرده و پارچه چین دار تشکیل شده است.

از مزایای منحصر به فرد این نوع سقف ، می توان به سادگی، ضد حریق و صدا بودن و قیمت مناسب آن اشاره نمود.

سقف کاذب طلقی

سقف کاذب طلقی که میان سقف های کاذب بسیار پر کاربرد است. قابلیت عبور نور از آنها این مدل سقف های کاذب را منحصر به فرد کرده است. هزینه ی مقرون به صرفه و سرعت بالای نصب آنها از دیگر ویژگی های این مدل سقف است. درسیستم اجرایی آنها از شبکه بندی کناف استفاده قرار می شود.

سقف کاذب آی گلس

این نوع از سقف، مواد اولیه اش داخل کشور تولید می شود و بسیار رایج است. از آنجایی که سقف کاذب آی گلس دارای طرح بندی های متنوعی است و وزنی سبک دارد و از همه مهم تر از تایل های شفاف اکریلیک ساخته شده و روشنایی را به خوبی از خود عبور می دهد، ترکیب آن با دیگر سقف های کاذب به خصوص ام دی اف جلوه ی زیبا و جذابی به محیط شما می دهد.

اگر با سقف كاذب آشنايي نداريد، مي‌توانيد مقاله زير را مطالعه كنيد.

سقف كاذب چيست؟