لکه‌ دار شدن روتختی یکی از اتفافات ناراحت‌کننده روزمره است. اگر عادت دارید که غذا و نوشیدنی‌ را روی تخت میل کنید، روی تخت بنویسید و کار کنید بی‌شک نیازمند مطالعه این مقاله هستید. لکه‌های روغن، لکه جوهر، لکه خون، لکه لوازم آرایشی و لکه‌ های عرق از مهم‌ترین معضلات کثیفی و لکه شدن روتختی هستند. روش‌های مختلفی برای پاک کردن لکه‌های روتختی وجود دارد. اگر شما هم با مشکل پاک کردن لکه‌های روتختی روبرو هستید مطالعه این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله شما را با ۵ ترفند ساده و خانگی از بین بردن لکه روتختی آشنا خواهیک کرد.

۱٫ از بین بردن لکه‌های چربی روتختی، سریع و آسان

برای آن‌که بتوانید لکه‌های چربی را به راحتی از روتختی پاک کنید بهتر است در اولین فرصت و سریعا برای از بین بردن آن اقدام کنید. لکه‌های چربی هرچقدر زمان بیشتری روی روتختی باقی بمانند سخت‌تر پاک می‌شوند. برای پاک کردن لکه‌های چربی روتختی نیاز به یک حوله سفید، یک عدد مسواک و مقدار کمی مایع ظرفشویی و جوش شیرین دارید.

ابتدا حوله را روی یک سطح صاف قرار دهید و سپس آن قسمت از روتختی را که لکه چربی دارد روی حوله قرار دهید. اگر لکه تازه است مقداری جوش شیرین روی آن بگذارید، اگر لکه روغن قدیمی است بهتر است چند قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید و پس از ۱۵ دقیقه به کمک یک مسواک به آرامی مواد را به‌طور یکدست پخش کنید و این کار را چندین بار تکرار کنید. مسواک زدن را به آرامی انجام دهید تا به بافت پارچه روتختی آسیبی وارد نشود. بعد از آن‌که چندین مرتبه این عمل را تکرار کردید لکه‌های چربی به آرامی از بین می‌روند. در مرحله آخر روتختی را با آب ولرم بشورید و اجازه دهید در معرض آفتاب خشک شود. روتختی شما مانند روز اول بدون لکه‌های چربی آماده استفاده است.

۲٫  روش موثر و کاربردی از بین بردن لکه‌های خون از روتختی

برای از بین بردن لکه‌های خون از روتختی راه‌های بسیاری وجود دارد. اگر بلافاصله پس از خونی شدن روتختی آن را از بین ببرید هیچ آثاری از آن باقی نخواهد ماند؛ اما در صورت قدیمی شدن لکه‌های خون پاک کردن آن از روتختی بسیار مشکل می‌شود. یکی از روش‌های کاربردی برای از بین بردن لکه‌های خونی در روتختی عروس، روتختی کودک و نوجوان استفاده از سرکه است. بلافاصله پس از کثیف شدن روتختی مقداری سرکه را روی لکه قرار دهید و پس از ۱۵ دقیقه با یک پارچه نرم یا حوله تمیز سرکه را پاک کنید و بشویید. لکه خون کاملا از بین می‌رود.

از موثرترین و ساده‌ترین روش‌های از بین بردن لکه خون از روتختی می‌توان به پاک کردن لکه با آب سرد نیز اشاره کرد. این روش برای لکه‌های خون تازه بسیار کاربردی است و برای از بین بردن لکه‌های قدیمی تاثیری نخواهد داشت. در این روش کافی است آن قسمت از روتختی را که کثیف شده را با آب سرد بشویید و آن را مقابل آفتاب قرار دهید. دیگر اثری از لکه‌های خون روی روتختی شما وجود نخواهد داشت.

 

 

برای خرید روتختی کلیک کنید

 

۳٫ از بین بردن لکه‌های جوهر از روتختی با استفاده از روش‌های خانگی

اگر شما هم کودک یا فرزند نوجوانی دارید که همه تکالیفش را روی تخت انجام می‌دهد، بی‌شک با مشکل لکه‌های جوهر روی روتختی روبه‌رو شده‌اید. اکثر افراد بر این باورند که لکه‌های جوهر موجود روی روتختی و لحاف اسپرت یک نفره و دونفره فقط با کمک خشک‌شویی و مواد شیمیایی پیشرفته از بین می‌روند. این باور کاملا غلط است. شما می‌توانید از روش پاک کردن لکه با استفاده از جوش شیرین و مسواک که در ابتدا با آن آشنا شدید در این شرایط نیز استفاده کنید.

استفاده از الکل سفید برای از بین بردن لکه‌های جوهر یکی دیگر از روش‌های موثر در این امر است. در این روش با کمک یک پارچه تمیز یا چند تکه پنبه آغشته شده از الکل سفید به آرامی شروع به پاک کردن لکه‌های جوهر کنید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه هیچ آثاری از جوهر روی روتختی باقی نمی‌ماند. استفاده از مخلوط گلیسیرین و مایع شوینده برای شستشوی روتختی نیز یکی دیگر از روش‌های خانگی از بین بردن لکه‌های جوهر است.

۴٫ پاک کردن سریع لکه‌های لوازم آرایش از روتختی

لکه شدن سرویس روتختی با لوازم آرایشی یک مشکل مشترک میان همه خانم‌ها است. رژ لب، ریمل، کرم پودر و لاک ناخن هر یک به روشی متفاوت از روتختی پاک می‌شوند.

از بین بردن لکه‌های رژ لب از روتختی

برای از بین بردن کلیه لکه‌های آرایشی مهم‌ترین نکته سرعت‌العمل شما در انجام این کار است. نباید اجازه دهید لکه‌ها کهنه و قدیمی شوند. برای پاک کردن لکه رژ لب از روتختی می‌توانید از خمیر دندان یا صابون کمک بگیرید. خمیر دندان را روی لکه‌ها بمالید و به کمک یک مسواک ۱۰ الی ۱۵ دقیقه این عمل  را تکرار کنید. سپس با یک دستمال تمیز آن قسمت را بشویید و به راحتی لکه را از بین ببرید.

هم‌چنین می‌توانید با استفاده از صابون آن قسمت از روتختی که لکه‌دار شده است را بشویید و لکه‌ها را پاک کنید.

از بین بردن ریمل روی تشک و روتختی

برای از بین بردن آثار و لکه‌های ریمل باید از حلال روغنی موجود در خشک‌شویی‌ها استفاده کنید. این حلال باعث از بین رفتن چسبندگی پروتئین موجود در ریمل می‌شود. با یک مسواک به آرامی این حلال را روی لکه‌ها برس بکشید و پس از ۱۰ دقیقه با آب و صابون آن قسمت را بشویید.

پاک کردن سریع کرم پودر از روتختی

ریختن کرم پودر و لکه شدن روتختی از شایع‌ترین لکه‌های آرایشی روی روتختی است. کافیست با استفاده از یک سشوار با حرارت بالا به لکه‌ها حرارت داغ وارد کنید. جریان هوا و بخار موجود در آن سریعا باعث از بین رفتن لکه‌های کرم پودر می‌شوند.

پاک کردن آثار لاک ناخن از سرویس خواب و روتختی

آسان‌ترین و کاربردی‌ترین روش برای از بین بردن لکه‌های لاک از روتختی استفاده از استون است. توجه داشته باشید که پارچه روتختی شما مقاوم باشد و استون باعث پارگی آن نشود. یک دستمال کاغذی آغشته به استون را روی لک گذاشته و فشار دهید. این کار تا پاک شدن کامل لکه‌های لاک تکرار کنید. به همین راحتی لکه‌های لاک از روتختی پاک می‌شوند.

۵٫ از بین بردن لکه‌های عرق روی روتختی، پاک کردن لکه‌های عرق در چند دقیقه

لکه و بوی عرق روی روتختی باعث می‌شود تا فضای اتاق کاملا دگرگون شود. در اصل فنگ شویی اتاق خواب نیز ذکر شده است که به‌ هیچ عنوان نباید روتختی، سرویس خواب و فضای اتاق کثیف باشند یا بوی نامطبوعی دهند. برای از بین بردن لکه‌های عرق از روتختی می‌توانید از سرکه، جوش شیرین یا مخلوط لیمو و جوش شیرین استفاده کنید. ۱ لیوان سرکه را در شیشه‌ای ریخته و آن را کاملا روی لکه‌ها اسپری کنید. پس از ۱۵ دقیقه با آب و صابون آن قسمت را بشویید.

برای استفاده از جوش شیرین یا مخلوط آن با لیمو نیز لازم است مخلوط جوش شیرین با آب اکسیژنه یا لیمو را با مسواک حدود ۱۵ دقیقه روی لکه بکشید و سپس آن قسمت را بشویید. لکه عرق کاملا از بین خواهد رفت.