تصور آشپزخانه ایرانی بدون وجود چای تازه دم مشکل است. چای نوشیدنی محبوب و همیشگی ما ایرانی هاست که در هر ساعت از روز آن را می نوشیم و خستگی مان را در می کنیم.
پیشترها تصور آشپزخانه بدون سماور هم برای ما ایرانی ها دشوار بود اما الان در بیشتر آشپزخانه ها اثری از سماورهای زیبا و قدیمی نیست و جای آن را کتری و قوری و چای ساز گرفته است. خیلی ها معتقدند که چای که با سماور دم نشود چای نیست! چه برسد به این که با چای ساز دم کشیده باشد!
این خیلی ها همان هایی هستند که هنوز هم در آشپزخانه هایشان سماورهای قشنگ و بزرگ دارند و چای شان را با قوری های گل قرمزی در استکان های کمر باریک می ریزند و می نوشند و حسابی لذت می برند!
اگر شما هم مثل این خیلی ها هنوز اعتقاد دارید که اصالت چای به سماور آن است یا دلتان هوس چای دم کشیده با سماور کرده است اما سماور ندارید، با ما همراه باشید تا اصول خرید یک سماور خوب را با هم بررسی کنیم.

انواع سماور

تقریبا همه ما سماور گازی و برقی را دیده ایم؛ شاید سماور ذغالی هم دیده باشیم اما استفاده از سماور ذغالی را کمتر کسی از نسل جوان به خاطر دارد، پس سماورهای ذغالی را برای تزیین و دکور بگذارید.
سماورهای امروزی یا گازی هستند یا برقی.

 

برای خرید سماور کلیک کنید

سماور گازی

چون هزینه برق نسبت به گاز بیشتر است، بهتر است از روی سماورهای گازی بیشتر فکر کنید، البته برای بعضی شرکت ها و اداره ها که گاز ندارند می توان از سماورهای برقی استفاده کرد.
موقع خرید سماور گازی توجه داشته باشید که این سماورها به دو نوع ترموکوپلی و غیر ترموکوپلی تقسیم می شوند. وظیفه ترموکوپل این است که هنگام قطعی موقت جریان گاز یا خاموش شدن سماور بر اثر وزش باد، جریان گاز را به طور کامل قطع می کند و مانع از پخش گاز در فضا می شود. پس برای اینکه امنیت خودتان را فراهم کنید حتما سماور گازی ترموکوپلی بخرید.
هر سماوری که می خرید حتما دقت کنید که روی در آن دستگیره چوبی نصب شده باشد، حتما خودتان هم هنگام برداشتن در سماور بخار فراوان آب را دیده اید و گرمای زیاد در سماور را احساس کرده اید. سماورهایی که در آن ها دستگیره چوبی ندارد، نخرید چون گرمای زیاد حتما دستتان را می سوزاند.
بعضی از سماورها دستگیره دارند اما دستگیره آن ها از پلاستیک نسوز است! بهتر است از این سماورها هم نخرید چون پلاستیک دستگیره شان چندان هم نسوز نیست! بعد از مدتی می سوزد و از بین می رود و شما مجبور می شوید آن را تعمیر کنید.
سماور وسیله ای است که هر روز بارها و بارها از آن استفاده می کنید و دوست دارید تا سال ها برایتان کار کند، پس سراغ سماورهای ارزان قیمت و تقلبی نروید یا هزینه کنید و یک سماور خوب از یک برند معروف بخرید، یا شیپور را بگردید، در سایت شیپور صفحه سماور صدها مدل سماور در اختیار شماست تا از بین آن ها یکی را انتخاب کنید.