صنعت چوب یکی از رایج ترین صنایع موجود در جهان به حساب می آید، احتمالا می دانید که این صنعت سابقه دیرینه ای دارد.

علت این موضوع تمایل افراد گوناگون برای استفاده از چوب در محصولات است. چوب هایی که با نام های گوناگون می شنوید، دارای خواص بی نظیر و متمایز از یکدیگر هستند.

در صورتی که خواص چوب ها را نشناسید، امکان انتخاب چوب متناسب با کاربرد مدنظر وجود نخواهد داشت. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله درباره انواع ویژگی های چوب و صنعت مرتبط با آن به بحث بنشینیم. اگر برای کسب اطلاعات در این باره کنجکاو هستید تا پایان متن ما را همراهی کنید.

صنعت چوب چیست؟

چوب یکی از مهم ترین مواد موجود در طبیعت به شمار می آید که استفاده از آن در هر حوزه ای لازم است.

از صندلی که روی آن می نشینیم تا ساختمان های گوناگون با طراحی های مختلف، نیاز به چوب را حس می کنیم. تعاریف مختلفی برای چوب وجود دارد که در این بخش می خواهیم از دید صنعتی به آن بنگریم. چوب در صنعت به عنوان یک ماده متخلخل شناخته می شود که شکلی شبیه فیبر دارد.  چوب در فیزیک بر اساس دسته بندی مواد، جامد به حساب می آید و ساختمانی نامتقارن دارد. به همین دلیل شکل یکسانی برای آن تعیین نمی شود. صنعتی که در آن از چوب برای ساخت وسایل و تجهیزات گوناگون بهره گرفته می شود، صنعت چوب نام دارد. در نتیجه هر زمان که چوب را در تولیدات خود وارد کردید، یعنی از این صنعت کمک گرفته اید.

همان طور که می دانید چوب های مختلف استحکام متفاوتی دارند؛ بنابراین برای به کار گیری آن ها در هر زمینه ای باید از چوب هایی با استحکام مناسب بهره گرفت.

 

صنعت چوب

عوامل موثر در استحکام چوب

دو عامل در تعیین میزان استحکام چوب تاثیرگذار هستند.

یکی از این موارد درصد فیبر موجود در چوب بر اساس واحدهای ساختمانی آن است. علاوه بر این ضخامتی که برای جداره چوب تعیین می شود، در میزان استحکام آن نقش دارد. در صورتی که چوبی با استحکام بالا را برای کار خود نیاز دارید، استفاده از چوب های با فیبر زیاد توصیه می شود. البته لازم به ذکر است که هرچه چوب استحکام بیشتری داشته باشد، وزن آن نیز افزایش خواهد یافت. به طور قطع هرچه ضخامت بیشتر باشد، چوب مستحکم تری خواهید داشت.

 

 

برای خرید محصولات ظروف چوبی کلیک کنید

کاربرد چوب های مختلف

تصوری که بیشتر افراد از چوب دارند، خشکی و استحکام بیش از حد آن است. در کنار این موضوع روزانه تجهیزات و محصولات بسیاری را مشاهده می کنیم که از چوب ساخته می شوند. بنابراین چوب های بی شماری در سطح جهان وجود دارند که میزان استحکام و قابلیت ارتجاعی آن ها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال یکی از تجهیزاتی که وجود چوب در آن ها نیاز است، وسایل ورزشی است. هم چنین برای تولید کمان های مختلف نیاز به چوب سرخدار وجود دارد که محصولی با استحکام و انعطاف پذیری مناسب ایجاد شود.

چوب های دیگری نظیر چوب توت، گردو، پیسه آ و مواردی از این قبیل وجود دارند که برای ساخت محصولات بسیاری به کار می روند.

 

کاربرد چوب

چوب در صنعت از نظر فیزیکی چه خصوصیاتی دارد؟

تمامی مواد همچون چوب دارای خصوصیات فیزیکی خاصی هستند که شناخت آن ها به انتخاب بهتر نوع چوب کمک خواهد کرد. رنگ چوب یکی از فاکتورهای اساسی برای تعیین چوب و بررسی کاربرد آن به شمار می آید. دلیل اهمیت این موضوع در دوام چوب بسیار تاثیرگذار است. چوب های تیره از دوام بیشتری برخوردارند.

هرچه بیشتر وارد لایه های چوب شویم، با رنگ های تیره تری مواجه خواهیم شد. از دیگر خصوصیات فیزیکی چوب ها به مقاومت آن ها در کنار هدایت الکتریکی اشاره می کنیم. همان طور که می دانید، چوب ها عایق خوبی در برابر حرارت و الکتریسیته هستند.

بنابراین اگر می خواهید در مناطق خاصی نظیر نیروگاه های تولید برق از ماده مفیدی که عایق باشد بهره بگیرید، چوب بسیار مناسب خواهد بود. چوب ها در مقابل صدا و صوت عایق بسیار خوبی هستند. این موضوع در موارد زیادی به کمک افراد مختلف آمده است.

زیرا در برخی مناطق برای ساخت سالن های کوچک از چوب استفاده می شود که صدای درون آن مکان را به بیرون هدایت نمی کند.

 

چوب

با فاکتور سختی در صنعت چوب آشنا شوید

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در چوب مدنظر قرار گرفته می شود، سختی آن است. در صنعت مرتبط با چوب نیز برای ساخت وسایل و تجهیزات گوناگون باید سختی آن ها به خوبی بررسی شود؛ زیرا بسته به محل استفاده از آن ها باید میزان سختی خاصی را برای چوب انتخاب کرد. هر یک از چوب هایی که در جهان وجود دارد، دارای درصدی از سختی هستند. در واقع سختی چوب زمانی مشخص می شود که بخواهیم جسم خارجی را درون آن فرو کنیم.

صنعت چوب در حوزه تولید و ساخت محصولات

زمانی که تمامی ویژگی های بارز و ارزشمند چوب را بشناسیم و زمینه استفاده از آن ها را به خوبی بدانیم، قادر خواهیم بود برای ساخت محصولات مختلف از آن ها بهره بگیریم.

برای تولید محصولات گوناگون از روش هایی نظیر تصفیه و پردازش الوارهای مختلف چوب استفاده می شود. بسته به نوع کاربردی که مدنظر دارید، باید نسبت به انتخاب چوب مناسب اقدام کنید. در صنعتی که مربوط به تولید محصولات است، به کار گیری چوب با ویژگی های مختلف به عنوان یک ماده اولیه شناخته می شود. به این معنا که الوار چوب به طور مستقیم وارد چرخه ساخت محصول نمی شود. در صنعت چوب از الوارهای مختلف برای ساخت تجهیزاتی نظیر اره، تخته های چندلایه، تیرچه ها و مواردی از این قبیل کمک گرفته خواهد شد.

اگر بخواهیم درباره وسایل نقلیه و ابزارهای مرتبط با آن ها مثال بزنیم، باید از واگن های قطار، تجهیزات ساخت کشتی و دیگر موارد بگوییم.

 

تولید محصولات چوبی

 

روش های فرآوری در صنعت چوب

برای آن که کارخانجات مختلف قادر به ساخت محصولات گوناگون باشند، باید الوار به دست آمده از قطع درختان وارد حوزه فرآوری شوند. بدین منظور از دو روش کمک گرفته می شود.

  • روش نرم چوب: برای ساخت محصولات چوبی با استحکام و مقاومت کم به کار می رود. در واقع زمانی که از براده های چوب به شکل ترکیبی با مواد نرم استفاده شود، این روش کاربرد دارد. به عنوان مثال تولید کاغذ جزو روش نرم چوب به حساب می آید.
  • روش سخت چوب: از الوار به دست آمده برای ساخت وسایلی نظیر مبلمان کمک گرفته می شود. بر اساس این روش باید از الوار برای تولید محصولاتی با استحکام بالا استفاده شود. در موارد بسیار دیگری از صنعت چوب بهره گرفته می شود که امروزه رونق بیشتری پیدا کرده است. مثلا برای ساخت نمای زیبای خانه ها یا فضای درونی آن ها از چوب به وفور استفاده می‌شود.

صنعت چوب؛ ساخت و تولید محصولات چوبی به کمک الوار برگرفته از دل طبیعت

چوب یکی از پرکاربردترین مواد موجود در دنیا به شمار می آید که استفاده از آن در زمان های قدیم نیز به وفور دیده می شد. برای آن که محصولاتی با کیفیت خوب را تولید و روانه بازار کنیم، باید خواص و ویژگی های این ماده بی نظیر را بشناسیم.

در این مقاله به بیان توضیحات مهمی درباره چوب و صنعت مرتبط با آن پرداخته شد. از محصولات چوبی در بخش های مختلف نظیر ساخت کاغذ و مبلمان بهره گرفته می شود. دو روش در این زمینه به کمک صنعت چوب می آید که روش سخت چوب و نرم چوب نام دارند. بسته به نوع استحکام چوب در ساخت وسایل مدنظر خود امکان استفاده از هر روش وجود دارد.