حتی اگر شاغل باشیم، خانه محلی است که نیاز داریم در آن آرامش داشته باشیم و فضایی برای دور بودن از هیاهوی روزمره را برای خود و خانواده فراهم کنیم. زیرا در نهایت ۱ سوم از زمانمان را در خانه می گذرانیم.
همه چیز در سلیقه داشتن خلاصه نمی شود. بارها شده که وارد خانه دوستان و آشنایان شدیم و فضا به نحوی چیده شده که شما پر از انرژی می شوید و احساس خوش آیندی را تجربه می کنید. ممکن است تصور کنید که صاحب خانه در طراحی دکور منزل خود سلیقه به خرج داده است اما…
یكی از تأثیرگذارترین قسمت‌های دكوراسیون منزل پرده است. پرده نقش تكمیل‌كننده در خانه را دارد، چرا كه شما باید با توجه به رنگ هایی كه در هر بخش از منزلتان به كار برده‌اید رنگ پرده‌ها را انتخاب كنید. پرده يكی از مهمترين بخش های دكوراسيون منزل است و انتخاب صحيح نوع پارچه، طرح و رنگ پرده ها از اهميت زيادی برخوردار است. يك پرده مناسب می تواند تاثير بسيار زيادی بر زيباتر به نظر رسيدن خانه داشته باشد.

پرده ​آشپزخانه

اگر می‌خواهید برای آشپزخانه منزلتان پرده مناسبی انتخاب كنید در اولین گام باید به جنس آن توجه داشته باشید. معمولا پرده‌های آشپزخانه به علت آن‌كه در معرض چربی هستند، بیشتر از سایر نقاط خانه نیاز به شستشو دارد، بنابراین باید از پارچه‌هایی استفاده كنید كه قابلیت شستشوی بیشتری دارد. استفاده از الیاف مصنوعی می‌تواند انتخاب مناسبی برای این بخش از خانه شما باشد.
استفاده از پرده‌های همراه با والان چندان توصیه نمی‌شود. ضمن آن‌كه سعی كنید از مدل‌هايی استفاده كنید كه نصب آنها دشوار نباشد.
با توجه به این‌كه امروزه در بسیاری از آپارتمان‌ها در بالكن در آشپزخانه قرار دارد، با توجه به رفت و آمدی كه به این بخش وجود دارد بهتر است از پرده‌هایی استفاده كنید كه متصل به در بالكن هستند
بهترین روش برای انتخاب كردن رنگ پرده‌ها ابتدا توجه به رنگ كابینت‌ها و سپس طرح كاشي‌های آشپزخانه است. توصیه می‌شود در هر حالت از رنگ‌های روشن‌تر استفاده كنید. این كار به روشنایی بیشتر در این مكان كمك می‌كند ضمن آن‌كه محیط شادتری را هم برایتان به ارمغان می‌آورد. نكته آخر این‌كه پرده‌های بلند چندان مناسب آشپزخانه نیست.

اتاق خواب

اگر فكر می‌كنید پرده فقط جنبه تزئینی دارد و تنها به زیبایی منزلتان كمك می‌كند، سخت در اشتباه هستید. یكی از مهم‌ترین نقش‌های پرده در دكوراسیون منزل كنترل نور است، به همین دلیل معمولا در اتاق خواب از پارچه‌هایی استفاده می‌شود كه نور كمتری را از خودشان عبور می‌دهند.
ضمن آن‌كه به دلیل ضخیم بودن مانع از خروج گرمای اتاق هستند. بهتر است در انتخاب رنگ پرده اتاق به رنگ روتختی توجه داشته باشید، اما به طور كلی استفاده از رنگ‌های ملایم به آرامش اتاق كمك خواهد كرد.
پرده‌های كركره‌ای هم می‌تواند یكی از گزینه‌های مناسب برای اتاق خواب نوجوانان باشد. این پرده‌ها در دو نوع فلزی و چوبی در بازار موجود است كه امروزه مدل‌های چوبی آن طرفداران زیادی دارد.
یكی از قابلیت‌های این پرده‌ها آن است كه می‌توانید هنگام خرید از فروشنده بخواهید عكس خودتان یا هر منظره دلنشینی كه مدنظر دارید را روی این پرده‌ها چاپ كند. به این ترتیب با باز و بسته شدن پرده شما این تصویر را می‌بینید.

اتاق ​كودك

فراهم كردن محیطی دلپذیر در اتاق كودكان جز با استفاده از رنگ‌های شاد و انرژی‌زا نظیر قرمز، زرد، نارنجی، بنفش و… امكان‌پذیر نخواهد بود.
برای انتخاب پرده اتاق فرزندتان می‌توانید كمی‌ تنوع به خرج بدهید و از مدل‌های فانتزی استفاده كنید. بلند بودن پرده اتاق كودكان ممكن است خطرآفرین باشد. بهتر است از مدل‌هایی استفاده كنید كه حركت دادن آنها آسان باشد.

اتاق پذیرایی

استفاده از رنگ‌های گرم نظیر قهوه‌ای در پرده‌های اتاق پذیرایی بسیار معمول است. اگر می‌خواهید از رنگ‌های مشكی یا نقره‌ای استفاده كنید، باید توجه داشته باشید كه این دو رنگ فضای خانه را رسمی‌ می‌كند. اگر اتاق پذیرایی شما چندان نورگیر نیست، فكر استفاده از رنگ‌های تیره را از سرتان خارج كنید.
مهم‌ترین عاملی كه می‌تواند در انتخاب رنگ به شما كمك كند، رنگ مبلمان خانه است. این پرده‌ها نباید خیلی ساده باشد و استفاده از والان می‌تواند جلوه خوبی به آنها بدهد.

قبل از انتخاب نوع پرده چه باید بدانیم؟

قبل از انتخاب نوع پرده بايد كاربرد آن را مشخص كنيد. بعضي از پرده ها فقط جنبه تزئينی دارند و بعضی ديگر برای كم كردن شدت تابش نور خورشيد يا جلوگيری از نفوذ هوای بيرون از درزهای پنجره به كار می روند. پرده های ضخيم تر هم برای پنجره هايی مناسب هستند كه نمی خواهيد از بيرون ديد داشته باشند.

پرده ها و به طور كلی پوشش های پنجره به دو گروه تقسيم می شوند. يك گروه از آنها كركره ها هستندكه طرح و انواع بسيار گوناگونی دارند. كاربرد اصلی كركره ها تنظيم ميزان نور تابيده شده به درون اتاق است. نوع ديگری از پرده های كركره ای به گونه ای هستندكه به سمت بالاجمع می شوند. اين پرده ها معمولاً برای اتاق خواب ها مناسب تر هستند.

نوع ديگری از پوشش های پنجره، پرده های پارچه ای هستند كه با انواع والان و گوشواره تزئين می شوند. بسياری از افراد از پارچه هايی با رنگ های بسيار روشن و طرح های ساده برای پرده ها استفاده می كنند. اين گونه پرده ها معمولاً در كنار همه انواع رنگ ها و طرح های مبلمان زيبا به نظر می آيند.

اما استفاده از رنگ های تندتر و طرح های شلوغ می تواند به پنجره ها زيبايی و جذابيت خاص بدهد تا جايی كه هر فرد بعد از ورود به اتاق، نگاهش به سمت پنجره ها معطوف می شود. اگر مدل پرده تان به گونه ای است كه بايد از دونوع پارچه استفاده كنيد، بهتر است رنگ های متضاد را برای آنها انتخاب كنيد. اگر پنجره ها عرض كمی دارند، می توانيد نقص آنها را با انتخاب پرده مناسب از بين ببريد.

برای اين كار بايد از دولايه پرده استفاده كنيد. پرده زيری را از جنس نازك تر و به اندازه پنجره انتخاب كنيد و پرده رويی را به گونه ای نصب كنيد كه در كناره های پنجره و به صورت گوشواره جمع شود اما با انتخاب ريل بزرگتر از اندازه پنجره، پرده رويی را روی ديوارهای كناره پنجره جمع كنيد. به اين صورت نه تنها هيچ بخشی از پنجره با پرده رويی پوشانده نمی شود، بلكه پنجره عريض تر نيز به نظر می آيد.