از گذشته تاکنون ظروف مسی نقش مهمی در زندگی ما داشته‌اند. مراحل ساخت ظروف مسی همیشه به یک شکل بوده و مسگران برای ساختن و فرم‌دهی ظروف مسی مرارت‌های زیادی می‌کشند.

مس یک عنصر حیاتی و واجب در زندگی انسان است، که مراحل ساخت آن آسان و راحت نیست و فقط مسگران حرفه‌ای موفق به ساخت ظروف مسی با کیفیت و درخشان می‌شوند. با دریم‌لایفی همراه باشید تا با مراحل ساخت ظروف مسی و فواید آن آشنا شوید.

مراحل ابتدایی ساخت همه‌ی ظروف مسی یکسان است اما مراحل بعدی ساخت، برای هر ظرف مسی فرق دارد و متمایز است.

ظروف مسی چگونه ساخته می‌شوند؟

ظروف مسی از ورق‌های بزرگ و صیقل داده شده مس ساخته می‌شوند. برای ساختن ظروف مسی از چکش‌کاری گرم و سرد استفاده می‌شود.

برای بازدید از فروشگاه زیر، روی عکس کلیک کنید.

مراحل اصلی، ساخت ظروف مسی عبارت‌اند از:

۱- فرم‌دهی ورق‌های مس به روش چکش‌کاری

۲- دندانه‌دار نمودن لبه‌ها

۳- باز کردن دندانه‌ها

۴- چفت کردن

۵- گرم کردن و چکش‌کاری مجدد

ظروف مسی از ورق‌های بزرگ و صیقل داده شده مس ساخته می‌شوند

ابتدا ورق مسی صاف و باکیفیت را به اندازه ظرف مسی که در نظر گرفته‌اند، برش می‌دهند و بعد از برش، آن را روی سندان، با ابزار مختلف حالت و فرم می‌دهند. در مرحله سوم، ورق مسی را با حرارت جوش (قیناق) می‌دهند.

در مرحله چهارم، ظروفی که فرم گرفته‌اند و جوش داده شده‌اند، تا حدوی آماده شده‌ و بخشی از مرحله ساخت را طی کرده‌اند. ظروف مسی آماده شده را با اسید می‌شویند، و مجددا به صورت چرخشی ، آن حرارت می‌دهند، و در هنگام این حرارت چرخشی پودر لحیم (نشادر) به آن اضافه می‌کنند، تا رنگ آن سیاه شود.

مرحله پنجم ساخت ظروف مسی، قلع کردن یا سفید کردن ظروف مسی است. بدین شکل که پنبه را به قلع آغشته می‌کننند و بعد به بدنه‌ی ظرف مسی می‌کشند.

مرحله پنجم ساخت ظروف مسی، قلع کردن یا سفید کردن ظروف مسی است.

در مرحله آخر، بعد از قلع کردن ظرف مسی آن را در آب خنک قرار داده و شستشو می‌دهند. و با شستن ظرف مسی پودر لحیمی که در آن وجود دارد، از بین می‌رود، و کاملا درخشان و صاف می‌شود.