کتیبه پرده که آن را با نام های قاب پرده یا تاج پرده نیز می شناسند، به المانی گفته می شود که در قسمت بالایی و جلو پرده نصب می شود.

کتیبه پرده علاوه بر زیبایی که به محیط و هم چنین پرده شما می دهد، میل پرده و برخی از آسیب های وارد شده به دیوار را از جمله سوراخ های به جا مانده از جا به جایی میل پرده ها را پنهان می کند.

در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع کتیبه، مزایا و معایب و هم چنین نحوه نصب آن آشنا شوید.

انواع کتیبه پرده

کتیبه یا تاج پرده را می توان در جنس ها و متریال های مختلفی پیدا کرد. از نمونه های قاب پرده می توان به قاب چوبی و قاب پلاستیکی اشاره کرد که در ادامه به بیان توضیحاتی در خصوص هر کدام می پردازیم:

  • کتیبه پلاستیکی

کتیبه های پلاستیکی از جنس پلیمر بوده و هیچ آسیبی به پارچه پرده نرسانده و معمولا ضدآب هستند. بنابراین، به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای می توانید در هنگام نظافت و شستشوی پرده، قاب آن را بدون هیچ آسیبی تمیز کنید.

  • کتیبه چوبی

جنس دیگر کتیبه های پرده، چوبی بوده و طرح های منبت بر روی آن کار می شود. این دو نمونه را می توان در رنگ های مختلفی از جمله سفید طلایی، صدف قهوه ای، شاپان یا سیاه قلم، طلایی و … پیدا کرد.

انواع کتیبه پرده بر اساس سبک طراحی

  • کتیبه پرده ساده

کتیبه های ساده از کنده کاری ها و تزئینات بی بهره اند و مانند نواری ساده و مینیمال، قسمت بالایی پرده را می پوشانند.

  • کتیبه پرده مدرن

کتیبه های مدرن نیز طراحی و نمایی شبیه به کتیبه های ساده دارند با این تفاوت که شیک و بروز نیز می باشند و از تزئینات و رنگ های مد روز در ساخت آن ها استفاده می شود.

  • کتیبه پرده کلاسیک

کتیبه های کلاسیک همانند هر المانی که طراحی به سبک کلاسیک دارد، دارای تزئینات و کنده کاری های زیبا می باشد. اگر در دکوراسیون خانه خود از مبلمان و ویترین های کلاسیک استفاده کرده اید، بهتر است کتیبه پرده و حتی مدل پرده خانه خود را نیز به این سبک انتخاب نمایید تا هارمونی و هماهنگی بین اجزاء خانه برقردار شود.

  • کتیبه پرده سلطنتی

کتیبه های سلطنتی همانند کتیبه های کلاسیک طراحی می شوند؛ با این تفاوت که میزان کنده کاری ها و تزئینات و حکاکی ها در این کتیبه ها بیشتر است.

از کتیبه های سلطنتی در دکوراسیون خانه هایی که از مبلمان استیل و سلطنتی استفاده شده است و بیشتر وسایل خانه لوکس و گران قیمت هستند، می توانید استفاده کنید.

مزایای کتیبه پرده

از مزایای کتیبه پرده می توان به قیمت ایده آل و کیفیت بالای آن اشاره کرد. علاوه بر این، کتیبه های پرده را می توان در طرح ها، رنگ ها و نقوش مختلفی پیدا کرد که این خود باعث می شود بتوان آن را با انواع مختلف پرده ست کرد. از جمله دیگر مزایای این کتیبه ها می توان به قیمت ایده آل و هم چنین کیفیت مناسب آن اشاره کرد.

نکته دیگر این است که بلند بودن پرده ها از یک طرف زیبایی خاصی به پرده ها می دهد و از طرف دیگر باعث می شود اتاق بزرگ تر دیده شود. کتیبه های طراحی شده از مقاومت بالایی برخوردار بوده و جایگزین مناسبی برای قرنیز و مدل های گچی قدیمی است.

نحوه نصب کتیبه پرده

همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، نصب کتیبه پرده مزایایی دارد. یکی از مزایای نصب کتیبه این است که کتیبه پنجره شما را به یک نقطه کانونی تبدیل می کند.

ما در ادامه ۵ مرحله نصب کتیبه را برای شما آورده ایم اما قبل از آن به این موارد احتیاج پیدا خواهید کرد: منگنه کوب، دریل، مداد، متر، قیچی، چوب کاج، اره گردبر، پیچ های مخصوص چوب و قلاب L.

  • تعیین محل قرارگیری نصب کتیبه

اولین مرحله نصب کتیبه پرده، تعیین محل قرارگیری آن است. برای این کار ابتدا ارتفاع و عرض داخل پنجره را اندازه بگیرید. سپس از هر طرف ۱۰ سانتی متر فاصله ایجاد کنید. سپس روی چوب کاج مورد نظر علامت گذاری کنید تا هنگام قرارگیری چوب در جای خود بتوانید از آن استفاده کنید.

  • وصل قلاب L به دیوار

هنگامی که کتیبه آماده نصب شد، قلاب L را با سوراخ کردن در سمت راست بالای قاب پنجره و سپس محکم کردن آن با پیچ‌های چوبی به دیوار وصل کنید.

سپس همین کار را برای قلاب دوم در طرف دیگر انجام داده و مطمئن شوید که هر دو قلاب در یک سطح قرار دارند تا کتیبه در یک امتداد تراز قرار گیرد.

  • تعیین جای پیچ ها بر روی کتیبه

با استفاده از دریل، محلی که قرار است کتیبه روی قلاب‌ها قرار گیرد را سوراخ کنید. این مورد را فراموش نکنید که محل قرارگیری قلاب ها و کتیبه ها حتما باید در یک راستا باشند.

  • نصب کتیبه و کشیدن پارچه

سپس کتیبه را در بالای قلاب‌های L قرار داده و با استفاده از پیچ‌های چوبی آن را در جای خود محکم کنید. بعضی از افراد دوست دارند که روی کتیبه خود را با پارچه بپوشانند، برای این کار لازم است که پارچه را در قسمت داخلی به چوب منگنه کنید تا منگنه دیده نشود.

مطمئن شوید که پارچه دارای چین و چروک نباشد. سپس پارچه اضافی را می‌توان در لبه پشتی جمع كرده و سپس آن را در داخل کتیبه چوبی منگنه کرد.

کلام پایانی

به طور خلاصه، می توان کتیبه را وسیله ای دانست که به زیبایی پرده و هم چنین خانه شما می افزاید. کتیبه های پرده را می توان در دو نوع مختلف چوبی و پلاستیکی پیدا کرد.

نوع پلاستیکی آن از جنس پلیمر بوده و ضدآب است. به همین دلیل، می توان آن را به راحتی تمیز کرد. نمونه دیگر آن نیز چوبی است که طرح های منبت بر روی آن کار می شود.

از مزایای این کتیبه ها می توان به بزرگ نشان دادن اتاق، مقاوم بودن و کیفیت بالای آن و هم چنین قیمت مناسب آن اشاره کرد. امیدواریم که از خواندن این متن لذت برده باشید.

سوالات متداول

کتیبه پرده چیست؟

کتیبه پرده وسیله ای زیبا و تزئینی است که در قسمت جلو و بالای پرده نصب می شود و نمای آن را زیباتر جلوه می دهد.

نام های دیگر کتیبه پرده چیست؟

کتیبه پرده را با نام های قاب پرده یا تاج پرده نیز می شناسند.

جنس کتیبه پرده از چه متریالی می باشد؟

کتیبه های پرده عموما دارای جنس چوبی یا پلاستیکی می باشند. استفاده از کتیبه های پلاستیکی امروزه بسیار رواج یافته است.

کتیبه ها از نظر سبک به چند دسته تقسیم می شوند؟

به ۴ دسته. کتیبه های ساده، کتیبه های مدرن، کتیبه های کلاسیک و کتیبه های سلطنتی