تاثیر بافت متریال و جنس سطح آن بر روی رنگ

بافت وسایل و المان هایی از قبیل مبلمان، پرده ها (پرده زبرا، پرده کرکره)، فرش ها، کفپوش ها (کف پوش اپوکسی) و موارد دیگر بر روی جلوه رنگ تاثیر دارند. برای مثال قرمز متالیک جلوه ای متفاوت از قرمز مخملی با همان شماره رنگ دارد. بنابراین در انتخاب وسایل، علاوه بر انتخاب شماره رنگ، به بالانس بودن و تعادل بافت و براقیت آن نیز توجه داشته باشید. تاثیر انعکاس نور بر روی بافت های مختلف متفاوت است و به همین دلیل، این مورد نیز در کنار انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی نیز مورد توجه و بررسی قرار می گیرد.

نوع کاربرد دکوراسیون داخلی فضا

برخی از ترکیب رنگ ها ذاتا برای دکوراسیون داخلی فضا های لوکس و برخی برای ایجاد فضا هایی صمیمی ساخته شده اند. برای مثال برای مکان های رسمی تر، معمولا رنگ غالب یکی از رنگ های طیف خاکستری است و از رنگ های اصلی و فرعی استفاده می شود. تا حد ممکن بهتر است تعداد رنگ های به کار رفته در این فضا ها محدود باشد. برای مکان های غیر رسمی می توان ترکیب رنگ ها را بیشتر کرد و الزاما نیازی به شرکت دادن رنگ های خنثی در فضا وجود ندارد.

بالانس رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون داخلی

بهتر است در صورت استفاده از هر ترکیب رنگی، به تعادل بین رنگ های سرد و گرم توجه داشته باشید. این تناسب به منظور استفاده برابر از دو رنگ سرد و گرم نیست بلکه به این معنا است که به میزان تاثیر تناژ هر رنگ، از آن استفاده شود. فضاهایی با تم گرم انرژی بخش تر و فضاهایی که رنگ های سرد بر آن غالب هستند، آرامش بخش تر می باشند.

تناسب رنگ مورد استفاده در دکوراسیون داخلب با ابعاد فضا

پیشنهاد می شود از رنگ های روشن برای دکوراسیون داخلی فضا های کوچک استفاده شود و رنگ غالب یکی از رنگ های روشن و یا خنثی باشد. در عوض برای دکوراسیون داخلی فضا های بسیار بزرگ به منظور متعادل سازی مساحت، به کارگیری رنگ های تیره نیز توصیه می شود.