فصل زمستان دارد فرا میرسد، اولین چیزی که به ذهن شما میرسد چیست؟ بله درسته، شب یلدا، برف، بابانوئل، سال جدید میلادی و البته برای بعضی ها اسکی و ورزش های زمستانی. اینها را نمیشود نادیده گرفت چون همشون جذاب هستند اما به شرطی که مکانی سکونت و زندگی ما گرم باشد و بتوانیم در کنار خانواده احساس آرامش داشته باشیم. برای این منظور وسایلی نیاز است مثل آبگرمکن، بخاری، پکیج و البته پرده!!! بله درست شنیدید پرده هم اتاق و منزل شما را گرم تر می کند.

هر شخصی هنگام خرید پرده مسلما یک هدفی برای اینکار دارد. یکی می‌خواهد خانه اش زیباتر به نظر برسد. شخص دیگری مشکل دید به داخل دارد و میخواهد حریم خصوصیش حفظ شود. یا حتی ممکن است افرادی مانند من که زیاد با کامپیوتر کار می‌کنند و نور آفتاب مزاحم آنها است، از پرده برای جلوگیری از ورود نور خورشید استفاده کند. اما نکته ای که مطمئن هستم اکثرا آن را نادیده می‌گبرند این جمله است : “پرده اتاق یا محل کار شما را گرم تر می کند!” اما چگونه؟

چرا برای گرم کردن خانه به پرده نیاز داریم؟

اصولا شیشه ها عایق های ضعیفی هستند.

-این یعنی چه؟

یعنی به راحتی می‌توانند هوای گرم داخل خانه را به بیرون انتقال دهند و باعث کاهش دمای اتاق شوند.

-خوب مهم نیست بخاری را زیاد می‌کنیم !

بله، این کار را هم می‌شود انجام داد. بخاری و یا رادیاتور را زیادتر می‌کنیم و خانه گرمتر می‌شود. اما علاوه بر اینکه باعث هدر رفت انرژی شده‌اید، به محیط زیست هم آسیب میرسانید. سر برج هم با افزایش قبوض برق و گاز مواجه خواهید شد.

– پس یک راه بهتر، پنجره ها را عوض کنیم، دو جدارشون کنیم.

تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دو جداره بسیار ایده خوب و تاثیر گذاری است. چون نه تنها باعث خروج گرما نمی‌شود بلکه از ورود سر و صدای مزاحم هم جلوگیری می‌کند. به همین دلیل برای خانه های جدید و نوساز از این پنجره ها استفاده می‌شود. اما یک مشکل بسیار بزرگ دارد و آن این است که تعوبض پنجره های قدیمی با پنجره های دو جداره هزینه های سرسام آوری یه همراه دارد و ممکن است در بیشتر مواقع به صرفه نباشد یا از توان خانواده خارج باشد.

-خوب حالا چکار باید کرد؟

برای این قضیه می‌توانید روی پرده ها حساب کنیم. پرده به شرطی که اصولی انتخاب شود و به درستی نصب شود تا حد زیادی اتاق و فضای منزل شما را گرم تر می کند.

 

برای خرید پرده زبرا و شید کلیک کنید

 

 

پرده ها چگونه منزل ما را گرم نگه می دارند؟

اکنون که متوجه شدید پرده ها می توانند این نقش مهم را ایفا کنند، بد نیست دلیل علمی آن را نیز بدانید. اصولا پرده به دو دلیل می تواند باعث شود منزل و محل کار شما گرم تر شود:

۱- مورد اول را قبلا نیز بهش اشاره کردیم. شیشه ها و پنجره ها عایق حرارتی بسیار ضعیفی هستند و به راحتی باعث خروج هوای گرم منزل شما و ورود هوای سرد میشوند. پرده میتواند همانند سدی جلو این عمل را گرفته و هوای گرم را در منزل نگه دارد.

۲- برای دلیل دوم میخواهم یکم وارد بحث علمی بشوم. وقتی پرده نصب شود، ناخوداگاه فاصله چند سانتی متر بین پرده و شیشه پنجره بوجود می‌آید. در طول روز حتی در زمستان نور خورشید مستقیم به پنجره میتاید و باعث میشود هوایی که بین پرده و پنجره محبوس شده گرم شود. از آنجایی که هوا میل به بالا رفتن و تغییر مکان دارد، این هوای گرم در کل فضای خانه شما پخش شده و تا حدودی دمای منزل را افرایش میدهد. از نظر علمی ثابت شده که یک پرده مناسب  ۱۰ الی ۱۵ درصد به از اتلاف انرژی جلوگیری و خانه شما را گرم تر می کند.

بهترین نوع پرده برای گرم کردن خانه کدام است؟

خوب تا اینجا متوجه شدیم که نقش پرده در زمستان می‌تواند خیلی پر رنگ تر از ظاهر آن باشد. اما هنوز مشخص نشد که چه نوع و مدلی از پرده برای این فصل انتخاب کنیم. یا اینکه مجاز به انتخاب هر پرده ای هستیم و نوع آن تفاوت چندانی ندارد؟

اصولا تمام پرده ها این وظیفه مهم را انجام می دهند. اما برخی از آنها عملکرد بهتری دارند. تعداد این پرده ها زیاد است و من در ادامه برخی از مهمترین آنها را اشاره می کنم:

۱- پرده شید بلک اوت

این پرده تا حد قابل ملاحظه ای اتاق شما را گرمتر می کند. نمیدانم اطلاع دارید یا نه، شید بلک اوت یک لایه پارچه از جنس pvc است و به همین دلیل اجازه ورود نور خورشید را به داخل نمی دهد. از طرفی ساختار آن به گونه ای است که علاوه بر اینکه میزان خروج هوای گرم را به حداقل می‌رساند، هوای محبوس بین پرده و پنجره را نیز گرمتر خواهد کرد و این گرما در فضای کل خانه پخش می‌شود.

۲- پرده های عمودی یا ورتیکال

از مشخصه های بارز پرده های عمودی مانند لوردراپه و پرده های دیکی ورتیکال این است که پرده تا امتداد زمین ادامه پیدا می‌کند و به همین دلیل فضای کمتری برای خروج هوای گرم دارد. برای همین است که ما همواره توصیه می‌کنیم برای نصب پرده های عمودی و ورتیکال حتما آنها را تا نزدیک زمین امتداد دهید زیرا علاوه بر زیبایی مانع خروج هوای گرم خانه نیز خواهد شد.

۳- پرده های پارچه ای

پرده های پارچه ای بسیار پر کاربرد هستند مخصوصا در دکوراسیون های کلاسیک. تمامی این پرده ها تا حدودی می تواند وظیفه جلوگیری از عبور هوای را انجام داده و منزل شما را گرم تر می کند. اما برخی از پارچه توانایی بیشنری در این امر دارند مانند مخمل و کتان. پیشنهاد می شود در فصل زمستان کمتر از پارچه هایی نظیر حریر استفاده شود.