زندگی رویایی

آیا زندگی‌ شما همانی است که از کودکی در رویا و آرزویش بودید؟ یا صبح‌ها به محل کارتان می‌روید و بدون انگیزه و هدف زندگی می‌کنید؟ فراموش کردن رویا مساوی است با یکنواخت شدن زندگی. هنگامی که زندگی یکنواخت شود، به سختی خوشحال می‌شوید.

برای داشتن زندگی شاد و موفق باید رویا خود را باور کنید و در راستای آن قدم بردارید تا به زندگی خود معنا بخشید. برای رسیدن به خواسته‌ و رویا خود قدم بردارید و پیش بروید. در این مقاله ۷ روش به منظور خلق یک زندگی رویایی و رسیدن به رویا و اهداف‌تان را به شما آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید.

۱.  از خودتان بپرسید چه می‌خواهید

ابتدا از خودتان بپرسید چه می‌خواهید؟ هدف و خواسته‌تان چیست؟ اگر به خواسته‌تان برسید چقدر خوشحال می‌شوید و این خوشحالی شما چقدر دوام دارد؟ آیا خواسته شما با عرف جامعه یکسان است؟ رویای شما به سود دیگران است یا ضرر دیگران؟

چگونه یادداشت برداری کنیم؟ خواسته‌های‌تان را روی کاغذ بنویسید. سپس مواردی که اهمیت کمتری دارند را خط بزنید یا رو به روی‌شان یادداشت کنید: بعدا. تعیین اولویت‌های زندگی اهمیت بسیاری دارد. زیرا برای این‌که فردی خوشحال باشید نمی‌توانید در عین حال به همه خواسته و رویاهای‌تان رسیدگی کنید.

ابتدا مهم‌ترین رویا را انتخاب کنید. برای‌ خودتان هدف گذاری کنید و طبق برنامه حرکت کنید. پس از آنکه به رویای خود رسیدید، سراغ رویا یا اهداف دیگرتان بروید. چشم انداز و هدف زندگی خودتان را مشخص کنید.

۲.  برای رسیدن به رویا‌ زمان تعیین کنید

این نکته را خوب به یاد داشته باشید: حتما به منظور رسیدن به رویا زمان مشخصی تعیین کنید. چرا که ممکن است رویا یا هدف خود را فراموش کنید و دیگر تلاشی نکنید.

اهداف طولانی مدت را فراموش کنید. اگر مسیر رسیدن به رویاهایتان طولانی بود، حتما به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید. زمان رسیدن به رویای‌تان در زندگی بیشتر از سه ماه نباشد. اگر هدف بزرگی دارید، اهداف کوچک سه ماهه تعیین کنید تا قدم به قدم به هدف نهایی خود برسید. برای هدف گذاری قدرتمند چهار نکته را در نظر بگیرید.

در یک تقویم روز رسیدن به رویایتان را علامت بگذارید و تمام تلاش خود را بکنید تا پیش از فراموش کردن، به رویای‌ زندگی خود دست یابید. اگر در تاریخ معین به هدف‌تان نرسیدید، نگران نباشید، شما چیزی از دست ندادید و دیگر مسیر درست را می‌شناسید.

۳.  واقع بین باشید

سعی کنید واقع بین باشید، چرا که در مسیر رسیدن به رویاها ممکن است موانع دشواری سر راه شما قرار بگیرد. شما نمی‌توانید آینده زندگی خود را پیش‌بینی کنید. با این حال سعی کنید نقشه دستیابی به اهداف و رویاها را تهیه کنید و با برنامه ریزی صحیح حرکت کنید.

مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید را یادداشت کنید و برای هر یک راه حلی بنویسید. مشکلات و شکست‌ها سمومی هستند که پادزهرش در دستان ما است.

برای مثال ممکن است زمان رسیدن به رویا و هدف‌تان کوتاه باشد، بنابراین سعی کنید برای مدتی از حواشی دور بمانید و تفریح‌تان را کمتر کنید تا هدف نهایی را دربر بگیرید.

۴. آینده را تصور کنید

زمانی (حتی کوتاه) در روز با خودتان خلوت کنید و آینده خود را تصور کنید. شما می‌توانید دقایقی مدیتیشن کنید یا به پیاده‌روی بروید و به رویا‌یتان فکر کنید. نتیجه‌ مدیتیشن، سکوت ذهن و آرامش درونی است.

پس از آنکه آینده خود را تصور کردید، افکارتان را یادداشت کنید. با این روش هر از چندگاهی رویا و هدف خود را به یاد می‌آورید و آن‌ها را فراموش نمی‌کنید. بنابراین «یادآوری» هم‌چون جرقه‌ایست که شما را وادار به تلاش می‌کند و به سوی هدف‌تان سوق می‌دهد.

۵. به راه حل‌های خلاق فکر کنید

اگر در مسیر دستیابی به رویا خود شکست خوردید، به جای آنکه ناامید شوید به راه حل‌های خلاق فکر کنید. به این فکر کنید که چه چیزی باعث شکست شما شد؟ چه تجربه‌ای آموختید؟ از چه کسانی می‌توانید درخواست کمک کنید؟

چه راه حل خلاقی می‌توانید به منظور حل شکست‌تان ارائه دهید؟ از شکست نهراسید، بیشترین شکست‌ها سهم موفق‌ترین انسان‌ها است. اگر به رویاهای خود وفادار باشید، نباید هیچ مانعی شما را ناامید کند. بنابراین به تجربیات خود اضافه کنید و راه حل خلاقی بیابید.

۶. چه چیزهایی را در زندگی می‌توانید از دست دهید

یک رمز دستیابی به رویا و موفقیت این است که فکر کنید به چه چیزی از زندگی‌تان علاقه بیشتری دارید و چه چیزهایی را می‌توانید از دست دهید. به بیان دیگر اگر رویای‌ شما ارزشمند است، چه بهایی را می‌توانید در قبالش پرداخت کنید؟ بهای موفقیت را بپردازید؛ رسیدن به هر خواسته‌ای بهایی دارد.

برای مثال اگر می‌خواهید اندامی متناسب یا سالم داشته باشید، بهایش ورزش کردن است و در قبالش باید غذاهای چرب و پرکالری را از دست دهید. بنابراین هیچ چیزی به سادگی حاصل نمی‌شود و بهایی دارد. این بها می‌تواند مالی باشد یا کار بیشتر یا گذشتن از بسیاری از تفریحات باشد.

۷. به زندگی خود نظم دهید

نظم و ترتیب از اساس اصلی رسیدن به هدف و رویای شماست. شما نمی‌توانید با اتاق و ذهنی آشفته فعالیت موثری انجام دهید و انتظار موفقیت داشته باشید. آیا می‌دانید برای رسیدن به موفقیت، نظم از انگیزه مهم‌تر است.

نظم‌دهی را از میز کارتان شروع کنید. سپس سراغ اتاق‌تان بروید و هر چیزی که دیگر استفاده نمی‌کنید، از جمله لباس، کتاب و وسایل اضافه را به دیگران اهدا کنید. با این روش نه تنها به پاکسازی اتاق‌تان کمک می‌کنید، بلکه فرد دیگری می‌تواند از وسایل و ابزاری که کنار گذاشتید، استفاده کند.