۱- انتخاب رنگ کوسن‌ها

مهم‌ترین اصل انتخاب کوسن‌ها انتخاب رنگ آنها است و حتی بیشتر از انتخاب خود کوسن‌ها مهم است. باید به این نکته توجه کنیم که رنگ انتخاب شده برای کوسن‌ها مناسب با دکوراسیون خانه باشد. کوسن‌های شما می‌توانند تمام عناصر دکوراسیون خانه را با هم هماهنگ کنند. معمولاً دکوراسیون همه خانه‌های شرقی از رنگ‌های متنوع سرشار است اما اگر دکوراسیون مدرنی هم دارید که حضور رنگ در آن کم است با کوسن‌ها می‌توانید آن را رنگارنگ جلوه دهید. رنگ‌آمیزی کوسن‌ها می‌تواند با توجه به رنگ دیوارها، رنگ پرده‌ها، آثار هنری و تابلوهای روی دیوار باشد.

۲- توجه به الگو در کوسن‌ها

خطوط هندسی، طرح گل، نقش‌های سنتی و طرح‌های مدرن همه این موارد می‌توانند الگوی خوبی برای کوسن‌های خانه شما باشند.کوسن‌هایی که پترن و نقش دارند برای مبلمان ساده و کوسن‌های ساده و بدون طرح برای مبلمانی که رویه طرح‌دار دارند انتخاب مناسبی است. با توجه به تعداد کوسن‌ها الگو کوسن‌های خود را انتخاب کنید و از تنوع الگوها در کنار هم نترسید.

۳- اشکال و اندازه‌های کوسن‌ها

شکل و اندازه کوسن‌ها رابطه مستقیم با شکل و اندازه کاناپه و یا مبلمان‌ خانه شما دارد. امروزه کوسن‌هایی با شکل و اندازه‌های مختلف در بازار موجود است. کوسن‌هایی با ابعاد ۴۰ در ۴۰ و یا ۵۰ در ۵۰ و در اندازه‌های بزرگ‌تر مستطیل شکل به اندازه ۳۰ در ۴۰ تولید شده است. در انتخاب کوسن‌ها باید دقت لازم را به خرج دهیم چرا که طوری نباشد کوسنی انتخاب کنیم که با نشستن بر روی مبل آنها کنار گذاشته شوند. عمق مبل یکی از مواردی است که در انتخاب کوسن‌ها باید به آن توجه شود در صورتی که مبلی با عمق زیاد داشته باشیم باید کوسنی با ضخامت بیشتر تهیه کنیم. اغلب افراد به دنبال کوسن‌هایی به شکل مربع هستند چرا که با هر مبلی هماهنگ می‌شود اما استفاده از کوسن‌هایی به شکل مستطیل هم می‌تواند گزینه خوبی برای بلندتر نشان دادن طول مبلمان شما باشد. استفاده از کوسن‌هایی به شکل دایره نیز می‌تواند دکوراسیون خانه شما را متفاوت کند. اگر مبلمانی بزرگ دارید می‌توانید از دو سایز کوسن در کنار هم استفاده کنید و ترکیب زیبایی داشته باشید. کوسن‌های شرقی و همان مخده‌های استوانه‌ای شکل هم برای مبلمانی که سبکی سنتی دارند می‌توانند انتخابی چشمگیر باشند.

۴- پارچه و بافت کوسن‌ها

انتخاب پارچه کوسن‌ها یکی از مواردی است که در انتخاب کوسن برای دکوراسیون داخلی باید به آن توجه شود. پارچه‌ای که برای کوسن‌ها انتخاب می‌شود باید کاملاً با مبل هماهنگ باشد و کنتراست خوبی ایجاد کند. پارچه‌های کوسن‌ها را می‌توانیم با توجه به نوع دکوراسیون و با در نظر گرفتن فصول مختلف انتخاب کنیم. مثلاً کوسن‌هایی از جنس پارچه پشمی و یا دارای خز مصنوعی، مناسب برای فصل زمستان هستند و کوسن‌هایی از جنس مخمل و ابریشم، مناسب برای دکوراسیون‌های کلاسیک هستند. در انتخاب پارچه کوسن‌ها زیاد سختگیری نکنید و در صورتی که از چند کوسن در کنار هم استفاده می‌کنید سعی کنید حداقل در یک رنگ، یا یک طرح اصلی با هم هماهنگ باشند.

۵- توجه به تعداد و محل قرارگیری کوسن‌ها

تعداد کوسن‌ها و محل قرارگیری آنها بستگی به تعداد مبلمان‌ و سبک دکوراسیون خانه شما دارد. اکثر افراد عدد فرد را برای تعداد کوسن‌ها در نظر می‌گیرند در صورتی که دکوراسیون مدرن از این قاعده پیروی نمی‌کند. فقط به این نکته توجه کنید که در صورتی که هنگام نشستن مجبور به کنار زدن کوسن‌ها شدید بدانید که تعداد آنها زیاد بوده است. معمولاً برای مبل‌های سه نفره و بیشتر، پنج کوسن تهیه و برای مبل‌های دو نفره سه کوسن تهیه می‌شود.

۶- ترتیب قرار دادن کوسن‌ها

در واقع ترتیب قرارگیری کوسن‌ها بر روی مبلمان‌ از هیچ قاعده سفت و سختی پیروی نمی‌کند اما نکاتی است که در بهتر قرارگیری آنها بر روی مبلمان‌ تأثیر می‌گذارد. حتی‌الامکان سعی کنید کوسن‌های بزرگ‌تر را در گوشه مبلمان‌ و کوچک‌ترها را با طرح‌های مشابه در مقابل آنها قرار دهید. اگر چهار کوسن مربع و یک کوسن مستطیلی دارید، می‌توانید کوسن‌های مربع شکل را در گوشه‌های مبل و کوسن مستطیل را در وسط مبل قرار دهید و در نهایت هنگام قرار دادن آنها بر روی مبلمان‌، به رنگ‌آمیزی کوسن‌ها که در کنار هم قرار می‌گیرند توجه داشته باشید.

۷- توجه به جنس و محتویات داخل کوسن‌ها

در انتخاب و خرید کوسن‌ها به محتویات داخلی آنها توجه کنید چرا که آنها باید از مواد نرم و سبکی پر شده باشند که هم راحت باشند و هم از طرف دیگر خیلی زود فرم خود را از دست ندهند. همچنین پارچه‌هایی برای کوسن‌هایی خود انتخاب کنید که قابل شستشو باشند و به آسانی تعویض شوند.

۸- انتخاب کوسن در دکوراسیون مدرن و کلاسیک

در صورتی که دکوراسیون خانه شما مدرن است بهتر است از کوسن‌هایی تک ‌رنگ با اندازه‌های مختلف و یا طرح‌های هندسی که این روزها بسیار مد شده، استفاده کنید؛ اما اگر دکوراسیون خانه شما سنتی و کلاسیک است از پارچه‌های ابریشم و یا مخمل بهره ببرید. در انتخاب کوسن‌ها در سبک کلاسیک توجه به هماهنگی رنگ کوسن‌ها با مبلمان بسیار مهم است.

۹- توجه به هماهنگی کوسن‌ها با یکدیگر

کوسن‌ها یک راه‌ حل عالی برای زیباتر کردن مبلمان و دکوراسیون خانه شما هستند اما یکی از نکات مهم استفاده از کوسن‌ها در دکوراسیون خانه هماهنگ بودن کوسن‌ها با همدیگر است چرا که اگر با یکدیگر هماهنگ نباشند ظاهر ناخوشایندی به دکوراسیون خانه می‌دهند. اگر چه که ممکن است کوسن‌های مورد استفاده بر روی مبلمان‌ از یک رنگ و طرح نباشند و متفاوت باشند اما وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند باید هارمونی بصری تشکیل دهند. اگر کوسن‌هایی با طرح‌های مختلفی استفاده می‌کنید باید به طرح روی کوسن توجه داشته باشید، مثلاً اگر یک کوسن با گل‌های درشت بر روی کاناپه قرار گرفته است کوسن دوم را با طرح گل‌های ریز انتخاب کنید نه یک طرح هندسی و انتزاعی مدرن.

۱۰- انتخاب کوسن‌هایی متفاوت از پارچه‌های رومبلی

در گذشته در زمان خرید مبلمان کوسن‌هایی همراه آنها به فروش می‌رسید که دقیقاً همانند پارچه‌های رومبلی انتخاب شده بود که بیشتر از اینکه باعث تغییر در دکوراسیون خانه باشد جنبه راحتی آن مهم بود این کوسن‌ها صد در صد با مبلمان هماهنگ بود و بدون شک دکوراسیون خانه را نازیبا نمی‌کرد اما به این نکته توجه کنید که اضافه کردن کوسن‌هایی متفاوت از پارچه‌های رومبلی، یک فرصت عالی برای اضافه کردن رنگ و بافت به یک فضا است و باعث یک تغییر اساسی در دکوراسیون خانه شما می‌شود.