باغ هایی در ارتفاع (Roof Garden)

با افزایش نگرانی در مورد تغییر اقلیم و کاهش منابع طبیعی ، سقف های سبز محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. سازمان بام سبز در شهر تورنتو تخمین زده است که از سال ۲۰۱۳ تاکنون حدود ۱۵ درصد تعداد بام های سبز در آمریکای شمالی افزایش داشته است…

جایگزینی آسفا‌لت سیاه با گیاهان می تواند دمای هوای اطراف را کاهش دهد ، آب طوفان کثیف را فیلتر کرده و مصرف انرژی ساختمان را کاهش دهد. اگرچه مخارج ساختمان زیاد است ، زیرا هزینه های آب و برق از شهری به شهر دیگر متفاوت است ، شورای تحقیقات ملی کانادا تخمین می زند که بام سبز می تواند تا ۷۵ درصد استفاده از تهویه مطبوع در یک ساختمان بکاهد. بر اساس تحقیقات آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده ، فراتر از صرفه جویی در انرژی ، با کاهش تقاضای تهویه هوا ، سقف های سبز به کاهش آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای نیز کمک می کنند.

با رشد درک مزایا ، شهرهای بیشتری در سراسر جهان قانون سقف سبز را تصویب می کنند. در سال ۲۰۱۰ کپنهاگ نیاز به سقفهای سبز در تمام ساختمانهای تجاری جدید با شیب سقف کمتر از ۳۰ درجه را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۶ ، شهر کوردوبا در آرژانتین آیین نامه ای برای ساختمان ها صادر کرد که همه پشت بام ها (بیش از ۱۳۰۰ فوت مربع) به بام های سبز تبدیل شوند. در همان سال ، سانفرانسیسکو همه را ملزم کرد، که ۱۵ تا ۳۰ درصد فضای سقف ساختمانهای جدید از صفحات خورشیدی ، سقفهای سبز یا هر دو استفاده کند. اخیراً ، شورای شهر نیویورک مجموعه ای از اقدامات را برای كاهش گازهای گلخانه ای تصویب كرد ، از جمله نیاز به سقف های سبز ، صفحات خورشیدی یا تركیب هر دو در ساختمانهای تازه احداث شده. سایر شهرها از طریق اقدامات غیرقانونی از سقف های سبز حمایت می کنند.

تورنتو اولین شهری در آمریکای شمالی بود که در سال ۲۰۰۹ قانون سقف سبز را تصویب کرد و به ساختمانهای جدید یا قدیمی بین ۲۰ تا ۶۰ درصد ساختمانهایشان را از مجهز به پوشش گیاهی کنند و فضای سبزی را در ساختمان های خود به وجود بیاورند. به گفته جین ولز ، مدیر پروژه برای برنامه ریزی محیط زیست در تالار شهر تورنتو ، توسعه دهندگان می توانند با پرداخت هزینه از ایجاد فضای سبز سر باز زنند، اما یک آمار فوق العادع رقم خورد، تنها ۱۰ درصد برای کاهش هزینه های ساخت و ساز این مبلغ را پرداخت کردند. برخی از سازندگان هم با کاهش فضای پشت بام تلاش برای دور زدن این قوانین دارند.

از زمان تصویب این قانون ، تقریباً ۶۴۰ بام سبز ، که به طور جمعی بیش از پنج میلیون فوت مربع را پوشش می دهد ، ساخته شده است ، که این باعث می شود تورنتو یک شهر پیش رو در جهت ایجاد فضای سبز در پشت بام ها باشد، این خود دیگر شهر ها را تشویق می کند تا این قانون را نصویب کنند و به کاهش گرمایش زمین کمک کنند.

به زبان ساده ، سقف سبز پوششی است که امکان رشد گیاهان را فراهم می کند ، اما این فرآیند بیشتر از جمع شدن چند گیاه گلدان درگیر است. به طور معمول ، یک سقف سبز یا زنده از چند لایه تشکیل می شود، که شامل یک غشا ضد آب، یک مانع برای رشد ریشه، یک لایه زهکشی، یک محیط در حال رشد ( که خاک این لایه را زخیم می کند) و گیاهان ساخته شده است.

از آنجا که بام های سبز به تسهیلات ساکنین و کارمندان تبدیل شده اند، در آنها اغلب میزهای پیک نیک، نیمکت، کپسول های آتش نشانی و سایر موارد اضافی نیز وجود دارد.

قبل از اجرای آیین نامه سقف سبز تورنتو ، تعاونی مسکن هیو گارنر در شهر تصمیم گرفت یکی از آنها را بسازد زمانی که غشای سقف آن نیاز به تعویض داشت. سه طرح به ساکنان ارائه شده است. اول مکانی که باعث ایجاد فضای شاد می شود، دوم الگو گرفتن از باغ انگلیسی و در آخر فضایی که شما را به یاد یک پارک شهری با نیمکت بی اندازد. ساکنان شهر تورنتو در اوایل دهه ۲۰۰۰ به پارک شهری رای دادند و امروزه، سقف های بزرگ دارای تخت گل ، درختان ، باغ گیاهان ، آلاچیق ها و میزهای مخصوص پیک نیک هستند که قابلیت دسترسی به صندلی چرخدار را نیز دارند.

یکی از ساکنانی که از روف گاردن ها حمایت می کند ، گفت: تابستان ها همیشه پینیک های خود را در روف گاردن می گذراند. به ادعای وی، سقف های سرسبز بخشی از فرهنگ همشهریانش شده تا جایی که مراسم های عروسی خود را نیز در این مکان ها برگزار می کنند.

البته پشت بام های سبز کاملا جدید نیستند. استیون پک ، بنیانگذار و رئیس Green Roofs برای شهرهای سالم ، گفت: ما هزاران سال است که از خاک و گیاهان به عنوان ماده بام استفاده می کنیم. وایکینگ ها قایق های خود را با برگ می پوشاندند و در گل میخواباندن چون به این اعتقاد داشتند که یک لایه مقوام درست می کنند. آنچه جدید است تحقیقاتی است که آلمانی ها انجام داده اند. آنها اساساً سیستم گسترده سبک را اختراع کردند. در دهه ۱۹۷۰ ، باغبان های آلمانی به همراه شرکت های ساختمانی شروع به توسعه فن‌آوری ضد آب و تحقیق در مورد ترکیبی از محیط های در حال رشد کردند که سبکتر از خاک باشند. در دهه ۱۹۸۰ ، آلمان ها با استفاده از قوانین محلی و فدرال را سازندگان ساختمان را تشویق می کنند که آن ها پشت بام ها را سرسبز طراحی کنند و امروزه این کشور تقریباً ۹۲۵،۰۰۰،۰۰۰ فوت مربع پشتبام سرسبز دارد. این جنبش در ایالات متحده و کانادا در اوایل سال ۲۰۰۰ پرطرفدار شده. البته اکثر سازندگان، معماران و طراحان به دنبال تقلید از موفقیت آلمان هستند.

آزمایشگاه نوآوری در پشت بام های سبز(روف گاردن) در دانشگاه تورنتو، به عنوان یک لیدر در تحقیقات پشت بام سبز تبدیل شده است. این مرکز پیشرفته از ۳۳ تخت آزمایش ، ایستگاه هواشناسی و بیش از ۲۵۰ سنسور برای جمع آوری داده ها در مورد رطوبت خاک ، میزان جریان ، دما ، بارندگی ، رطوبت و مقدار خورشید و باد برای کمک به محققان در ارزیابی و بهبود پشت بام سبز استفاده می کند. تا بتوانند کارایی این فضا ها را هرچه بیشتر بالا ببرند.

تحقیقاتی از این دست به سازندگان این فضا ها کمک می کند تا بدانند از چه گیاهانی استفاده کنند، چه موادی را برای ساخت لایه های سقف به کار ببرند، ناودان ها را در جای درست به کار بگیرند، سیستم جمع آوری آب باران را به درستی اجرا کنند و از آسیب رسیدن به پشت بام ها جلو گیری کنند.

برنامه ریزان شهر به دنبال پشت بام های سبز هستند تا اثر جزیره گرمایی شهری را تا جای ممکن کاهش دهند. این پدیده یک منطقه شهری را توصیف می کند که به دلیل فعالیت انسانی بسیار گرمتر از مناطق روستایی اطراف است. دمای هوا در شهرها ، به ویژه پس از غروب آفتاب ، می تواند تا حدود ۱۲ درجه سانتیگراد گرمتر از مناطق کمتر توسعه یافته باشد. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، دمای بالا باعث افزایش مصرف انرژی ، افزایش آلاینده های هوا و به خطر انداختن سلامت انسان می شود ، در حال حاضر گرمای شدید بیش از سایر حوادث آب و هوایی باعث مرگ و میر در ایالات متحده می شود.

پوشش گیاهی در یک سقف زنده از طریق تبخیر و تعرق باعث خنک شدن هوا می شود ، فرآیندی که در آن رطوبت موجود در برگهای گیاه به هوا تبخیر می شود و اساساً مانند یک سیستم تهویه مطبوع در فضای باز کار می کند. علاوه بر این ، افزایش عایق و کاهش نیاز به تهویه مطبوع باعث می شود که هوا بیش از حد گرم شده و دوباره به محیط اطراف برگردانده شود.

گیاهان روی سقف های سبز نیز مانند یک اسفنج غول پیکر کار می کنند ، آب را خیس می کنند و بنابراین مقدار آب باران را که به سطح خیابان می رسد کاهش می دهند ، خطر سیل را کاهش می دهند، سرریز سیستم فاضلاب را به حداقل می رسانند و آب روان کثیف را فیلتر می کنند.

فراتر از فهرست طولانی مزایای مالی ، بهداشتی و زیست محیطی ، پشت بام های سبز به امکانات رفاهی با ارزش در ساختمانهای مسکونی تبدیل شده اند. میزهای bocce ball و پینگ پنگ و میزهای تخته ای که همه آنها توسط بوته ها و فضای سبز احاطه شده اند فضای دلنشینی را برای غروب های شهر های شلوغ ایجاد می کنند و به راحتی بعد از یک روز پر مشغله می توانید به استراحت بپردازید.

یکی از دلایل اولیه تردید در پذیرش پشت بام های سبز ، هزینه های اولیه بود. هزینه سقف های سبز دو تا سه برابر سقف سنتی است. با بسیاری از ابتکارات زیست محیطی ، بسیاری از این هزینه ها کاهش یافته البته همچنان نه به اندازه سقف های معمولی. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ از دانشگاه میشیگان انجام شد ، هزینه های پیش بینی شده برای پشت بام های معمولی را با هزینه یک پشت بام سبز مقایسه کرد و دریافت که در طول عمر خود ، سقف سبز حدود ۲۰۰۰۰۰ دلار پس انداز می کند. که تقریباً دو سوم آن برای کاهش انرژی ساختمان مورد نیاز است.